EP-képviselő: „Azonnal szabadon kell engedni a bebörtönzött újvidéki aktivistákat és a tanárukat, aki éhség- és szomjúságsztrájkba kezdett“
Az Európai Parlament képviselője, Irena Joveva követeli annak a hat aktivistának és egyetemistának az azonnali szabadon engedését, akiket több mint 60 napja tartanak előzetes letartóztatásban a Szerbia alkotmányos rendjének állítólagos megdöntésére tett kísérlet miatt.
Joveva figyelmeztetett, hogy egyikük, Marija Vasić professzor életveszélyben van, mivel éhség- és szomjúságsztrájkba kezdett.
„Elfogadhatatlan, hogy a jobb Szerbiáért és az emberi jogokért folytatott küzdelem miatt Marija Vasić és további öt személy börtönbe került. A börtön kényszerítette őket arra, hogy az utolsó eszközhöz nyúljanak – az éhségsztrájkhoz. Ha a kormány nem reagál, felelős lesz a következményekért” – írta Joveva a közösségi médiában.
Az Európai Parlament május 7-én elfogadott határozatában követelte a fogvatartottak szabadon bocsátását.
„Az Európai Parlament felszólítja a szerb hatóságokat, hogy engedjék szabadon Marija Vasićot, Lazar Dinićet, Mladen Cvijetićet, Lado Jovovićot, Srđan Đurićot és Davor Stefanovićot” – áll a Tonino Picula, az EP szerbiai jelentéstevője által benyújtott határozatban.
Az EP sajnálatát fejezte ki a szerb rezsim általi jogellenes lehallgatás és az ellenzéki Szabad Polgárok Mozgalma öt aktivistájának és a STAV nevű szervezet egyik egyetemistájának 2025. márciusi letartóztatása, valamint a STAV más aktivistáira kiadott körözések miatt.
„Elítéljük, hogy a hatalom propagandamédiája felhasználta ezt az esetet, valamint elfogadhatatlannak tartjuk az alaptalan előzetes letartóztatások meghosszabbítását” – áll a határozatban.
Marija Vasić professzort, aki immár 48 órája éhség- és szomjúságsztrájkot folytat az aktivisták előzetes letartóztatásának meghosszabbítása miatt, tegnap délután átszállították a börtönkórházba.
„Most már stabil az állapota, infúziót kap, miután tegnap összeesett” – mondta a Beta hírügynökség forrása.
Veljko Milić ügyvéd „botrányosnak” nevezte, hogy Vasić professzort a belgrádi börtönkórházba szállították.
„Botrányos, hogy őt a börtönkórházba viszik, miközben Goran Vesić volt minisztert, aki az ‘Előtető’ ügy kapcsán gyanúsított, az előzetesből a Kamanci Szív- és Érrendszeri Betegségek Intézetébe helyezték át” – mondta Milić.
Hozzátette:
nyilvánvalóan kettős mércéről van szó a gyanúsítottak kezelésében, ami egyértelmű példája a súlyos diszkriminációnak.
Veljko Milić azt is elmondta, hogy nemrégiben egy újvidéki ügyvéd, Nemanja Aleksić durván szidalmazta és fizikailag bántalmazta a közlekedési rendőröket, majd őt is kiengedték az előzetesből, és szintén a kamanci intézetbe szállították.
Milan Čanak, Marija Vasić professzor fia kijelentette, hogy nem tudja, hová vitték az édesanyját, mivel korábban a belgrádi börtönkórházban azt mondták nekik, hogy nincs ott.
„Ha nem találjuk meg hamarosan, be fogom jelenteni az eltűnését” – mondta Milan Čanak a Betának, hozzátéve, hogy édesanyja reggel már járni sem tudott, és alig tudott beszélni.
Polgárok, egyetemisták és ellenzéki politikusok tegnap blokád alá vették az újvidéki bíróság épületének bejáratait, és a fogvatartott aktivisták és egyetemisták szabadon engedését követelik.
Bejelentették, hogy a blokád mindaddig tart, amíg a politikai foglyokat nem engedik szabadon.
Hat aktivistát és egyetemistát, akik az ellenzéki Szabad Polgárok Mozgalma és STAV tagjai, 60 napja tartanak előzetes letartóztatásban az alkotmányos rend megdöntésének kísérlete miatt, és a bíróság kedden újabb 30 nappal meghosszabbította fogva tartásukat.
A STAV további hat aktivistája ellen is ugyanebben az ügyben emeltek vádat, ám ők letartóztatásuk idején külföldön tartózkodtak, és jelenleg is ott vannak.
Mindannyiukat egy aktivisták és egyetemisták közötti lehallgatott telefonbeszélgetés hangfelvétele alapján vádolták meg.
A védők szerint a felvételt a Biztonsági és Információs Ügynökség (BIA) készítette.
A hangfelvételt 2025. március 14-én a rezsimhez közeli televíziók sugározták, másnap pedig letartóztatták a hat aktivistát.
Az ügyvédek többször hangsúlyozták, hogy a BIA jogellenesen hallgatta le a beszélgetést, és hozzátették, hogy a hangfelvétel nem tekinthető jogilag érvényes bizonyítéknak az eljárásban.
(beta.rs nyomán, fotó: BBC)